След като захраните с няколко зеленчука, може да въведете зърнена каша без глутен, както и месо и яйчен жълтък към зеленчуковото пюре. Месото и яйцето се редуват и се дават през ден в количество в началото от 20гр месо и ¼ жълтък. В последствие към зърнената каша може да добавите и пасиран плод, сварен на пара. Вижте още полезни съвети при захранване!
Новите храни въвеждайте една по една за 2-3 дни, отново като започвате от 2-3 лъжички от новата храна. Не въвеждайте повече от 2 нови храни седмично, за да има време да проследите за алергични реакции.
Кои храни да избягвате?
Храните, които могат да предизвикат алергия могат да се въвеждат заедно с другите храни, които предлагате на детето. Това включва цяло яйце, млечни продукти, ядки, глутен, соя, морски дарове. Изчакването с въвеждането ми, от проучванията показва, че не намалява риска от алергия.
Ако имате в семейството алергия при родителите, като хранителна алергия, екзема или астма е хубаво да сте по-внимателни с въвеждането на храни-алергени. Децата с по-сериозна екзема или алергия към яйце, е много вероятно да имат и алергия към фъстъци.
Възможни признаци за хранителна алергия или алергични реакции са:
- Обрив
- Подуване на корема и газове
- Диария
- Повръщане
Потърсете веднага лекарска помощ при сериозна алергична реакция като уртикария, хрипове или затруднено дишане. Ако детето развие алергична реакция към дадена храна, не я давайте отново преди да сте се посъветвали с лекуващия лекар.
Храни, които да избягвате са:
- Храни с добавена захар и празни калории
- Храни с много сол
- Мед до навършване на 1г, заради риск от ботулизъм
- Непастьоризирано мляко, кисело мляко или сирене
- Прясно или соево мляко като напитка до 1г. вместо кърма или адаптирано мляко. Може да се дава кисело мляко и сирене от 8-9 месец.
- Храни, които могат да доведат до задавяне като сурови моркови и ябълка, грозде, цели ядки.
Съвети при захранване
Можете да давате промишлено приготвени пюрета с оглед на тяхната безопасност. Както и домашно приготвени храни, като спазвате добра хигиена. Ако готвите вкъщи, е добре да спазвате следните съвети:
- Измивайте добре продуктите и ги сготвяйте добре, мийте често ръцете си.
- Гответе така, че да запазите витамините и минералите в храните. Зеленчуците варете на пара или печете, вместо да ги варите, тъй като така се запазват полезните съставки с тях.
- Замразявайте малки порции, за да не изхвърляте храна и да имате за следващи хранения.
- Когато готвите вкъщи, е важно да следите текстурата и консистенцията на пюретата. В началото предложете гладко-пасирано пюре, след което постепенно въвеждайте все по-гранулирана консистенция, на бучки, намачкана и на малки парченца.
- Ако използвате храна от бурканче, първо я сипете в купичката на бебето. Не хранете директно от буркана, т.к. бактериите от устата на бебето могат да заразят храната. Ако давате храна от отворено бурканче, съхранено в хладилник, дайте я до ден-два, и след това я изхвърлете.
- Около 6 месечна възраст е добро време да предложите на бебето да пие от чаша. Давайте вода за пиене и не предлагайте плодови сокове на бебето до 1г.
През тези месеци, въвеждайте разнообразни храни от всички хранителни групи. Ако детето ви не хареса някоя храна, не се отказвайте. Може да се наложи да предложите новата храна 8 до 10 пъти, преди детето да започне да я приема с повече желание.
Статията подготви: Мирослава Делчева, маг. фармацевт, здравен консултант на детски кухни Хер Бебе и Вълшебник, класически хомеопат, член на Асоциацията на лекарите хомеопати в България, mira@miradelcheva.com, www.miradelcheva.com